გაკვეთილის მთავარი თემა
|
გრიგოლ ორბელიანის „თამარ მეფის სახე ბეთანიის ეკლესიაში“
|
საგანი/პედაგოგი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა/ვერა კუკულაძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საშუალო საფეხური/მე-11კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
9 მოსწავლე/განსაკუთრებული
საჭიროებების მოსწავლეები არ არიან.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ü ორი
ეპოქის შედარება-შეპირისპირება;
ü ჯგუფში
მუშაობა;
ü ტექსტიდან
საჭირო ინფორმაციის ამოკრება, მომზადება წერითი დავალების შესასრულებლად,
ü ინტეგრირება
ისტორიასთან.
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
Ø ტექსტის
გაცნობა-გააზრება;
Ø დაკვირვების
უნარ-ჩვევების განვითარება;
Ø ავტორის
იდეებისა და განწყობილების წვდომა - შეფასება.
Ø ამოიცნობენ
მხატვრულ ხერხებს
ქართ. XI. 5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ეპოქის ტექსტების
გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა და პრობლემატიკის
თვალსაზრისით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მსჯელობს იმაზე, თუ როგორ განსაზღვრავს კონკრეტული ეპოქა
ლიტერატურულ თემებს, იდეებს, პრობლემატიკას და ინფორმაციის სპეციფიკურობას;
·
აანალიზებს კონკრეტული ეპოქის დამახასიათებელ ნიშნებს და
მათს გავლენას ლიტერატურულ ნაწარმოებში ასახული პრობლემის გადაჭრის გზებზე;
·
აანალიზებს ერთი ეპოქის ტექსტებში ასახულ პრობლემებს,
თემებს, იდეებს მსგავსება-განსხვავების თვალსაზრისით;
ქართ. XI. 7. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ნაწარმოების ენობრივი საშუალებების
გაანალიზება მათი ფუნქციონირების თვალსაზრისით.
შედეგი
თვალსაჩინოა , თუ მოსწავლე:
·
მსჯელობს მხატვრული ნაწარმოების სტილის განმსაზღვრელი
ენობრივი ფიგურების ფუნქციის შესახებ: ფონოლოგიური ფიგურები (ალიტერაცია,ასონანსი),
სემანტიკური ფიგურები (მეტაფორა, ევფემიზმი, მეტონიმია), სინტაქსური ფიგურები;
·
აკავშირებს ლექსის რიტმულ ფორმას ემოციურ ინტონაციასთან;
·
ამოიცნობს რითმისა და რიტმის ფუნქციას ბგერწერითი
ეფექტისა და ლექსის განწყობის შესაქმნელად;
·
პოულობს ლექსში ევფონიის შექმნის საშუალებებს;
·
მსჯელობს მხატვრულ ტექსტში შინაარსის გადმოცემის
სხვადასხვა ენობრივ და მხატვრულ საშუალებაზე;
|
წინარე ცოდნა
|
v იციან
გრიგოლ ორბელიანის ბიოგრაფია;
v ლექსი
„იარალის“;
v თამარის
ეპოქა, რუსთაველი;
v მხატვრული
ხერხები
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
წინასწარ გავაცნობ შეფასების რუბრიკას. აქტივობებში
ჩართულობების ხარისხი, მსჯელობის დამოუკიდებლობა, სიზუსტე და დამაჯერებლობა.
გამოვიყენებ როგორც განმავითარებელ, ისე განმსაზღვრელ შეფასებას.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსი
|
სასწავლო მასალა: ვახტანგ როდონაია, მე-11 კლასის
სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, თვალსაჩინოებები, სქემა:„ ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე“.
ტექნიკური რესურსი: ინტერნეტი, პროექტორი. ელექტრონული
პრეზენტაცია.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
A ფაზა-გამოწვევა.
I აქტივობა
- 5 წუთი
კლასს გავაცნობ
გაკვეთილის მიზანს. ვსვამ კითხვას, რა იციან თამარ მეფის ,მისი ეპოქისა და ფრესკების
შესახებ.
II აქტივობა - 10 წუთი
ვყოფ ჯგუფებად.
გავაცნობ სქემას: „ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე.“ ავსებენ I-II სვეტებს.
B ფაზა-ცოდნის
კონსტრუირება.
III აქტივობა
- 10 წუთი
თამარ მეფის
ეპოქის გაცნობის შემდეგ ვატარებ მინი ლექციას. ვაჩვენებ თამარის
ფრესკებს,
რომლებიც შემორჩენილია მხოლოდ ოთხ მონასტერში. ვესაუბრები ბეთანიელი ლაზარეს
შესახებ, რომელიც პასექამდე 6 დღით ადრე იესომ აღადგინა მკვდრეთით.
IV აქტივობა - 3 წუთი
შემდეგ ინდივიდუალურად
წავაკითხებ ლექსს.
C ფაზა-რეფლექსია.
V აქტივობა - 15 წუთი
გააზრებული კითხვის, ანალიზისა და კვლევითი უნარების
განვითარებით მოსწავლეები მივლენ
დასკვნამდე, თუ რისი თქმა
უნდოდა პოეტს, თუ რატომ დაუკავშირა აღდგენა-განახლების სიმბოლო ბეთანია დიდება-
უკვდავების ფერუცვლელ ხატებას- თამარ მეფეს.
ბეთანიის
დიდების რწმენა „ახალი აღთქმიდან“ მომდინარეობს და ბეთანიელი ლაზარე ქართული ენის
სიმბოლოა. შემაჯამებელი დისკუსიის შემდეგ მოსწავლეები შეავსებენ III სვეტს- ვისწავლე.
VI აქტივობა -2 წუთი
საშინაო
დავალება: ლექსი ზეპირად-სასურველი ადგილები. ამოიწერონ ლექსიდან მხატვრული სამკაულები და გაარკვიონ მიზანი
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment